Necio.pl – projekt edukacyjny

Posted on Posted in Luty

Necio.plto projekt edukacyjny skierowany do dzieci w wieku 4-6 lat, poświęcony bezpiecznemu korzystaniu z internetu.

Czas pierwszych kontaktów z komputerem i internetem jest doskonałym momentem, aby poprzez wspólną zabawę pokazać dzieciom pozytywne zastosowania internetu oraz ostrzec je przed czyhającymi w sieci zagrożeniami. Zadanie rodziców polega na wprowadzeniu dzieci w świat  internetu, a nauczyciele i wychowawcy mogą wspierać ten proces. Dlatego też w czasie dyżuru podczas ferii zimowych realizowany był projekt edukacyjny dotyczący bezpieczeństwa w sieci  pt.,,Necio.pl- zabawa w Internet” . Projekt ten wykorzystuje fabułę i zasoby serwisu edukacyjnego www.necio.pl, którego celem jest nauka o bezpieczeństwie w internecie. Bohaterem serwisu jest przyjazny robocik Necio, który zaprasza najmłodszych do wspólnej „zabawy w internet”.

Podczas zajęć dzieci zapoznały się z Neciem (bohaterem serwisu www.necio.pl) oraz z podstawowymi pojęciami związanymi z komputerem i internetem. Poprzez zabawę, wykonanie pracy plastycznej, słuchając bajek,  wykonując ćwiczenia, układając historyjki obrazkowe dzieci poznały zasady działania internetu, a także dowiedziały się, co robić w sytuacji zagrożenia w sieci. Uczulaliśmy je także na niebezpieczeństwa związane z nawiązywaniem nowych znajomości w internecie, podkreślając, że nie można ufać osobom poznanym w sieci, ani też wierzyć we wszystko, co o sobie mówią. Dzieci dowiedziały się też jak ważne jest, aby  korzystać z tabletu, telefonu i innych mediów odpowiednią ilość czasu – wyznaczoną przez rodziców.  I jak ważna jest zabawa na świeżym powietrzu, wspólne spacery, czas spędzony razem z rodziną i przyjaciółmi.